"5 Stadion" najlepsza kampania w historii marki Tyskie oraz Kompanii Piwowarskiej

Symbol graficzny kampanii 5 Stadion marki Tyskie.

"5 Stadion" to największa kampania w historii marki Tyskie oraz Kompanii Piwowarskiej. Kampania ta idealnie trafiła w nastroje i oczekiwania kibiców. Otóż tylko 3% Polaków miało możliwość zasiąść na jednym z czterech polskich stadionów podczas EURO 2012.W takiej sytuacji marka Tyskie,  od lat wspierająca kibiców, stworzyła ideę 5 Stadion, czyli idea wspólnego stworzenia największego na świecie stadionu, którym jest cała Polska. Niektórzy kibice zasiądą na 4 oficjalnych stadionach, a piąty z nich – tzw. 5 Stadion to każde miejsce w Polsce, w którym spotkają się fani piłki nożnej, aby wspólnie oglądać mecze, kibicować i napić się piwa- napoju kibiców. Czyli 5 Stadion był wszędzie tam, gdzie przy Tyskim spotykali się przyjaciele w celu dopingowania ulubionej drużyny piłkarskiej.

 

Przebieg kampanii „5 stadion”:

 
Pierwszym krokiem kampanii  była chęć udowodnienia,  że wszystkie z 908 polskich miast chce wspólnie kibicować. W związku z tym w marcu Tyskie zapytało Polaków „A ty, będziesz kibicował?“.Zaledwie po upływie 24hod pojawienia się pytania wszystkie miasta zadeklarowały chęć wspólnego kibicowania poprzez stronę stworzoną przez markę Tyskie stronę www.5stadion.pl. Ponadto w podróż po całym kraju wyruszyła 4-metrowa postać zachęcająca do wspólnego kibicowania od morza do Tatr. Postać zwana była Największym Polskim Kibicem.

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

 

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.

Przykładowe plakaty kampanii wraz z jej ambasadorami:

Zbigniewem Boniekiem, Luisem Figo i Marco van Bastenen.


Następnie – z końcem marca Tyskie wraz ze Zbigniewem Boniekiem, Luisem Figo i Marco van Bastenen oficjalnie otworzyło owy największy stadion na świeci, czyli „5. Stadion”. Markę oraz kampanię w ogromnym stopniu wypromowała obecność w Warszawie takich sław piki nożnej jak wymienieni powyżej światowej sławy futboliści.

 

 

 

W kwietniu marka Tyskie zorganizowała spektakularny Meczu Otwarcia, w którym każdy mógł wziąć udział - gracze sterowali on-line gigantyczną piłką, która przemieszczała się po całym kraju.
W maju z marka przygotowała dla kibiców Tyską Flaga Kibica, która była wielkim manifestem wspólnoty. Każdy kibic kupując czteropak piwa "Tyskie" wraz z nim otrzymywał biało-czerwoną flagą. Flaga ta zawisła w ponad milionie mieszkań, pubów i sklepów.
Oprócz tego od kwietnia do końca czerwca 2012 roku w TVP można było oglądać innowacyjny format telewizyjny, serial „Piąty Stadion“, sponsorowany przez Tyskie. Było to genialne posunięcie, gdyż ponad trzyminutowe odcinki z m. in. Piotrem Adamczykiem Weroniką Książkiewicz,  Arkadiuszem Jakubikiem, Tomaszem Karolakiem, Moniką Krzywkowską wzbudzały duży entuzjazm. Przede wszystkim było to coś niespotykanego na polskim rynku.

 

Przykładowy odcinek serialu "5 stadion"

 

W czerwcu w ramach konkursu zorganizowanego przez markę aż 30 000 zgrzewek Tyskiego trafiło do rąk kibiców
Wielki Finał odbył się podczas 12. edycji największego festiwalu piwa organizowanego przez Tyskie-  BeerFestu,

Warto dodać, że za pomysł  kampanii „5 Stadion”, działania BTL i digital odpowiadała agencja TEQUILA. Z kolei kreacja spotów przygotowana była przez  agencję DDB Warszawa, produkcją zajął się dom produkcyjny Cut Cut. Projekt opakowań promocyjnych stworzyło Wilk Studio. Planowanie i zakupu mediów marka Tyskie zleciła domowi mediowmu Starcom. Z kolei działania PR prowadziła agencja Raczkiewicz Chenczke Consultants.  Producentem serialu „Piąty Stadion” był Prime Production.

Receptą na osiągnięcie spektakularnych efektów okazał się koncept wspólnego stworzenia największego na świecie stadionu. Wśród osiągnięć można wymienić:
•    niemalże 1 milion użytkowników, którzy odwiedzili specjalnie stworzoną stronę www.5stadion.pl

 

 

Na stroni internetowej kampanii "5 Stadion" www.5stadion.pl znajdowało sięwiele aplikacji dedykowanych miłośnikom piłki nożnej i piwa Tyskie takich jak: aplikacje interaktywne czy aplikacje mobilne. Oprócz tego strona była dokonałym pomysłem na przedstawienie reklamy w Internecie.

•    Prawie 2 miliony wywieszonych Tyskich Flag Kibica podczas EURO 2012
•    39% wzrost liczby fanów profilu na Facebooku i przekroczenie pułapu 300 tys.- tym samym Tyskie stało się największym profilem wśród polskich marek z branży alkoholowej.
•    16% wzrost udziałów rynkowych Tyskie Gronie (od marca 2012 do czerwca 2012)
•    „5 Stadion” było najbardziej rozpoznawalną kampanią crossmediową w trakcie EURO 2012.

Jak twierdzi Tomasz Kanton, kierownik ds. PR marek Kompanii Piwowarskiej : „Na sukces 5 Stadionu złożyło się wiele elementów – idea, precyzyjnie zaplanowana komunikacja oraz wielopoziomowe i wieloetapowe działania. Ani na moment nie pozwoliliśmy by temperatura emocji na największym stadionie świata opadła. I sądzimy, że udało nam się zwyciężyć walkę o uwagę oraz sympatię milionów Polaków” Do osiągniecia sukcesu niezwykle ważna była komunikacja marki z odbiorcami, która prowadzona była we wszystkich kanałach komunikacyjnych ATL, BTL, ambient oraz PR.
Podsumowując idea „5 stadion” była genialna w swojej prostocie.

Oceń ten artykuł:

Jak nazwać firmę
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm