Dlaczego nazwa dla produktu to Firefox?

 

FirefoxMozilla Firefox to jedna z przeglądarek internetowych opisywanych jako najlepsze, najbardziej niezawodne i szybkie. Stworzona została przez korporację Mozilla w 2002 roku. Celem jaki postawili sobie programiści przy jej konstruowaniu było stworzenie aplikacji umożliwiającej szybkie poruszanie się po sieci bez zbytniego obciążania komputera. Od wprowadzenia na rynek pierwszej wersji minęło sporo czasu, obecnie funkcje przeglądarki są bardzo rozubudowane i poszerzane z każdą kolejną aktualizacją. 


Konceptem nazwy dla produktu  stał się mityczny ptak – Phoenix i tak początkowo zatytułowano przeglądarkę. Jednakże badania marketingowe i sprawdzanie znaków towarowych innych firm wykazało że istnieje już zarejestrowana nazwa dla firmy Phoenix Technologies. W związku z tym opracowano nazwę Firebird. Ograniczeniem tej nazwy dla produktu był projekt bezpłatnego oprogramowania o tej samej nazwie, co wywołało liczne protesty społeczności internetowej. Ostatecznie zdecydowano że nie ognisty ptak ale ognisty lis będzie znakiem rozpoznawczym dla przeglądarki. 

Mozilla Firefox to darmowa przeglądarka internetowa o ogromnym zasięgu oddziaływania i nieograniczonych możliwości modyfikacji. Nad jej poprawianiem pracują programiści amatorzy – stąd taka mnogość nakładek i aktualizacji do nie używanych. Początkowe problemy z namingiem nie przeszkodziły produktowi zwojować rynku przeglądarek internetowych ustawiając Mozillę Firefox na miejscu lidera. W Polsce jest ona na pierwszym miejscu pod względem ilości użytkowników, natomiast na świecie ma trzecią lokatę.

Oceń ten artykuł:

Jak nazwać firmę
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm