Era Parkera

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.

 

 

Parker jest to słynna marka artykułów piśmiennych, która należy do amerykańskiego koncernu Sanford. Aktualnie artykuły piśmiennicze marki Parker są uznawana za jedne z najbardziej prestiżowych. Aktualnie są one sprzedawane w ponad 120 krajach i można powiedzieć, że piszą w każdym języku.Siedziba firmy Parker znajduje się od 1987 roku Newheaven w hrabstwie East Sussex (Wielka Brytania).


Historia marki Parker jest związana z George'm Saffort'em Parker'em - nauczycielem z Janeasville w stanie Wisconsin. Otóż George'a denerwowała niesolidność artykułów piśmienniczych, których używali jego uczniowie, dlatego też postanowił zaprojektować własne pióro. 10 grudnia 1889 roku dopiął swego i opatentował swoje pierwsze wieczne pióro. W 1890 roku założył firmę produkującą przybory piśmiennicze. Zdecydował się na nazwę Parker Pen Co. Jak można się domyślić etymologia nazwy związana jest z nazwiskiem założyciela, co więcej pod koniec XIX wieku modne były nazwy pochodzące od nazwiska właściciela.

 

 

Plakaty są elementem promocji marki wśród konsumentów.
Plakat reklamowy pióra Parker Duofold. Umieszczone na plakacie hasło to:

„Because craftsmanship and quality have no compromise”

 

W 1917 roku firma Parker sprzedała dużą partię innowacyjnych piór, gdyż Departament Wojny Stanów Zjednoczonych zawarł z nią umowę na wykonanie pióra Trench Pen. Pióro to było zaopatrzone w czarne kulki, których zadaniem była zamiana wody w atrament w specjalnym zbiorniku pióra. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania żołnierze mogli przygotowywać atrament niemal w każdych warunkach.
Rok później roczna sprzedaż firmy przekroczyła wartość milion USD. Uzyskując tak duży kapitał zwrotny Parker Pen Co. w 1919 rozpoczęła budowę nowej firmowej fabryki w Janesville.
W 1921 roku firma wprowadziła na rynek pióro Parker Duofold. Pióro to posiadało żywy pomarańczowy kolor oraz  wspaniałą złotą stalówką. 
Kolejnym wzbudzającym ogromne zainteresowania projektem marki Parker było pióro o wyjątkowo smukłej sylwetce. To wykorzystujące szybko schnący tusz pióro było wprowadzone na  rynek w 1941 roku. Nazwa dla produktu brzmi: Parker 51. Historia Parker 51 i stworzenie jego nazwy jest związane z  51 rocznicą istnienia firmy Parker, która przypadała na rok 1954, w którym ukazało się owy model pióra.

 

Nazwa Parker 51 jest związana z  51 rocznicą istnienia firmy Parker

Model pióra wiecznego Parker 51 w wleganckim etui.

 

Parker jest to słynna marka artykułów piśmiennych.W połowie lat 40-tych w Stanach Zjednoczonych na rynek weszły długopisy. Były one jednak wykonane z bardzo słabych materiałów dlatego też nie stanowiły zagrożenia dla piór Parkera.
Parker postanowił wykorzystać ten fakt i w 1954 roku wyprodukował własny model długopisu o nazwie Jotter. Po kilku modyfikacjach w  1957 roku Jotter  uzyskał teksturowaną końcówkę posiadającą kulkę z węglika wolframu. Nowy rodzaj Jottera otrzymał nazwę T-Jotter. Warto podkreślić, że długopis ten stanowi  standard branżowy do dzisiejszego dnia.
Ważnym produktem marki Parker był też  ołówek automatyczny, którego funkcjonowanie określone było na  50.000 słów. Ołówek ten pojawił się w 1968 roku. Z kolei pierwsze pióro kulkowe Parkera zaprezentowano w 1975 roku. Pióro kulkowe posiada zalety zarówno długopisu jak również  wiecznego pióra.
Pod koniec lat 80-tych wprowadzono na rynek artykuły z kolekcji Vector.
W połowie roku  1990 zaprezentowano Kolekcję Duofold, która cieszyła się ogromnym powodzeniem. Z kolei w 1991 roku Parker zaprezentował kolekcję Insignia.
W 1993 firmę Parker Pen Co. przejął koncern Gillette. Z kolei w 2000  roku system identyfikacji wizualnej marki Parker przeszedł w ręce Sanford

CIEKAWOSTKI

Markowe pióro Parkera o nazwie Jointless Lucky Curve zostało użyte do podpisania traktatu pokojowego z 10 lutego 1899 roku, który kończył wojnę hiszpańsko-amerykańską.

  • Pióra marki Parekr reprezentowały status społeczny ich posiadaczy. Były one także symbolem starannej edukacji.
  • Arthur Conan Doyle posłużył się piórem marki Parker, a konkretnie modelem Parker Duofold podczas pisania  przygód Sherlocka Holmesa.
  • Wyższa Szkoła w Janesville nosi  imię George'a Safford'a Parker'a 

Oceń ten artykuł:

Jak nazwać firmę
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm