Jak stworzyć logo firmy

 

Logotyp firmy stanowi zaraz obok nazwy główne narzędzie do komunikowania z potencjalnymi klientami. Niektóre źródła podają także, że logo jest po prostu graficzną interpretacją nazwy. Jak zatem zaprojektować najlepsze logo dla Twojej firmy?


Czym jest logo?

Logo jest jednym z elementów identyfikacji wizualnej, w skład której wchodzą: nazwa, logo, kolorystyka, czcionka, wygląd opakowań, charakterystyczny wystrój wnętrz, projekt strony internetowej, stroje służbowe pracowników, a także szata graficzna banerów reklamowych, wizytówek itd. Ważne, aby wszystkie wyżej wymienione elementy były ze sobą spójne i tworzyły wspólny przekaz. 

Poprzez logo rozumiemy znak graficzny, którego podstawowym zadaniem jest reprezentacja firmy. Wyróżniamy dwie podstawowe funkcje, jakie powinno spełniać logo:

  • Przyciąganie uwagi – powinno wyróżniać produkty i usługi danej firmy;
  • Powiązanie emocjonalne – logo często stanowi pierwszy kontakt wizualny klienta z firmą i to właśnie ono jest odpowiedzialne za pierwsze wrażenie. 

 

Rodzaje loga

Obecnie na rynku jest bardzo dużo rodzajów loga. Ich wybór często zależy od charakteru działalności danej firmy oraz przesłania, jakie powinno z niego płynąć.

1. Znak graficzny – jest to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny typ loga. Może to być zarówno sam symbol graficzny, jak i jego połączenie z dodatkowymi elementami np. z nazwą. Przykładem pojedynczego symbolu graficznego jest grafika reprezentująca Nike.

jak stworzyć logo dla firmy

2. Logo z wykorzystaniem postaci – Jak zaprojektować logo, które szybko wzbudzi zaufanie odbiorców? Jedną z propozycji jest właśnie logo z postacią. Postać wykorzystywana w takich logach budzi bowiem dużą sympatię i  szybko nawiązuje więź między klientami a przedsiębiorstwem. Przykład firm promujących się logiem z postacią są Michelin oraz Duracel. Zarówno ludzik z opon Michelina, jak i różowy króliczek od Duracela są obecnie znanymi i lubianymi postaciami, które jednoznacznie kojarzą się z firmami, jakie reprezentują.

jak stworzyć logo firmy

3. Emblematy – charakteryzują się bardzo bogatym wzornictwem. Często stanowią połączenie obrazów, symboli i napisów. Ze względu na przepych, jaki reprezentują, nie są często wykorzystywane, ponieważ czasem utrudnia to czytelny przekaz. Niektóre firmy jednak mimo wszystko decydują się na taką formę loga. Poniższy obrazek przedstawia przykładowe emblematy dla firmy z branży fitness.

logo dla firmyŹródło: fotolia.com


4. Logotyp – najczęściej stanowi on interpretację graficzną brzmienia nazwy. Przez logotyp rozumiemy zatem połączenie nazwy oraz symbolu graficznego. Jest to najchętniej wybierany rodzaj loga, ponieważ stanowi czytelny przekaz słowny, nawet jeśli stanowi wyraz fantazyjny/wymyślony. Na taki rodzaj logotypu zdecydowała się między innymi firma Sony. 

jak stworzyć logo firmyPodstawowe błędy przy tworzeniu loga

Tworzenie loga w dużej mierze stanowi zabieg czysto artystyczny, oparty na kreatywności jego twórcy. Jest jednak kilka wskazówek, czego lepiej unikać przy jego tworzeniu:

  • Zbyt skomplikowane elementy – Dobre logo powinno być czytelne, tak aby przekaz był jasny. Co więcej, bardzo skomplikowane loga stają się problematyczne w przypadku, kiedy jest potrzeba ich znacznego pomniejszenia np. w celu umieszczenia na wizytówkach. W takim wypadku logo traci swoją moc przekazu i robi się po prostu nieczytelne.
  • Podobieństwo do już istniejących oznaczeń – Logo, aby spełniało swoje podstawowe zadanie, powinno być oryginalne, posiadać zdolność odróżniającą konkretnych produktów, czy usług. Zbyt duże podobieństwo może okazać się mylące dla klientów, a w konsekwencji doprowadzić do przykrych konsekwencji prawnych, jeżeli używane logo, będzie identyczne lub podobne do zastrzeżonego wcześniej znaku towarowego.
  • Podążanie za modą – Na rynku co chwilę pojawiają się nowe trendy wykorzystywane przy tworzeniu log, czy też nazw firmy. Należy jednak pamiętać, że takie elementy jak logo i nazwa powinny być inwestycją na lata. Logo powinno być zatem na tyle uniwersalne, aby nie wstydzić się za nie, kiedy przeminie chwilowa moda. 
  • Cliparty – Przy tworzeniu loga nie powinno się korzystać z obrazów stockowych. Poprzez obrazy stockowe należy rozumieć powszechnie dostępne na przeznaczonych do tego stronach internetowych grafiki. Nie trudno się zatem domyślić, że korzystając z takich stron, ciężko byłoby zaproponować coś oryginalnego i niepowtarzalnego. 
  • Wybór programu do projektowania – Na rynku dostępnych jest wiele programów do projektowania loga. Najlepiej jednak korzystać z tych, które działają w sposób wektorowy, czyli obraz jest określany za pomocą matematycznie określonych punktów. Dzięki temu możemy taki obraz skalować do dowolnych rozmiarów, mając pewność, że wszystko będzie jak najlepszej jakości.


Podsumowując, dobre logo powinno odzwierciedlać specyfikę danej firmy i oferowanych przez nią produktów. Wybór rodzaju loga podejmuje się na podstawie wielu wytycznych, między innymi o grupę docelową, do której kierujemy swoje produkty. Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni jak stworzyć logo dla własnej firmy, zawsze można to zlecić wyspecjalizowanej do tego instytucji. Jeśli natomiast decydujemy się działać na własną rękę, dobrze jest wziąć pod uwagę powyższe wskazówki.

Oceń ten artykuł:

Jak nazwać firmę
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm