Jak zmieniała się w czasie identyfikacja marki Lavazza?

 

System identyfikacji wizualnej jest bardzo ważny dla firmy, gdyż to właśnie on pomaga odróżnić daną markę na rynku spowśród innych marek.

W 1946  r. włoska marka napojów kawowych Lavazza stworzyła swoje logo, które poprzez umieszczanie go na każdym produkcie stało się  rozpoznawalnym na całym świecie zarejestrowanym znakiem towarowym Autorem tego projektu logo był  Aerostudio Borghi. Projekt składał się z :

  • typografii nazwy firmy z charakterystyczną już dziś wydłużoną środową literą „A”
  • tarczy, na której przedstawione były 3 palone ziarna oraz filiżanka gorącej kawy z dymkiem.

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.Logo marki Lavazza postałe w 1946 roku.


Na przestrzeni lat logotyp marki Lavazza zmieniał się siedem razy. Omówionych zostanie kilka z nich. W latach 50.  XX wieku  pojawiło się nowe logo marki Lavazza – była to biała typografia nazwy firmy usytuowana wewnątrz prostokąta. Prostokąt utrzymany był w ówczesnej firmowej kolorystyce, czyli czerwonego i czarnego. Stosowano wówczas slogan reklamowy: „Lavazzaparadiso in tazza” („Niebo w filiżance”).

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.Logo marki Lavazza postałe w latach 50.


Następny rebranding marka przechodziła w 1970 roku. Wówczas wprowadzony został nowy znak firmowy. Znajdował się na nim motyw ręki trzymającej filiżankę. Pod grafiką znajdowała się typografia z nazwą firmy. Omówionej grafice towarzyszyło często także hasło reklamowe „Wielka tradycja tylko dla kawy”.

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.Logo marki Lavazza postałe w 1970 roku.

 

Kolejna zmiana stylu symbolu graficznego miała miejsce w 1986 roku. Zastąpiono wówczas rękę i filiżankę z uprzedniego logo na  obłoczek pary. Obłoczek pary miał symbolizować aromat i smak kawy marki Lavazza.
Następna  modyfikacja to rok 1991, gdy  do logo dodano na dole w tle czerwony kolor,  a omówiony w uprzednim punkcie obłoczek pary stał się z czarnego szary.
W 1994 roku pojawia się aktualne logo firmy. To właśnie od tego momentu Lavazza zerwała z czernią i czerwienią w logo i skupiła się na niebieskim i białym kolorze. Od tego momentu firma wykorzystuje w swojej identyfikacji wizualnej motyw Blu Ribbon. Aktualny znak firmowy marki Lavazza daje poczucie wyjątkowości, elegancji i nowoczesności.

Logo jest kluczowym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki.Logo marki Lavazza postałe w 1994 roku.


Warto także dodać, że kolejnym składnikiem systemu identyfikacji wizualnej marki są słynne filiżanki Lavazza. Podobno ich projekt był zainspirowany środkową literą „A” znajdującą się w logo. Filiżanka ma w przybliżeniu kształt charakterystycznej odwróconej litery „A” marki Lavazza. Sprawdźcie sami pod linkiem filiżanki Lavazza.

Oceń ten artykuł:

Jak nazwać firmę
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm