Naming produktowy: historia lizaków Chupa Chups


chupa chups

Źródło: http://www.chupachups.pl/homepage.html

 

Historia lizaków Chupa Chups zaczyna się w 1959 roku. Enric Bernat obserwując zachowanie małych dzieci zauważa, że ich miłość do słodyczy często kończy się tym że są ubrudzone i upaćkane tym co jedzą. Wpadł zatem na pomysł jak zapobiec temu przypadkowi – postanowił stworzyć cukierek, który by nie brudził. Jego skojarzeniem było cukierek na widelcu – i tak powstał lizak Chupa Chups.

Początkowa nazwa dla produktu brzmiała „GOL“ ponieważ kształt lizaka imitował piłkę natomiast usta skojarzyły się pomysłodawcy z bramką. Nie był to zbyt szczęśliwy wybór – konsumenci nie kojarzyli nazwy zbyt prztchylnie. Agencja reklamowa, którą zatrudnił Enric Bernat wpadła na pomysł nadania nazwy produktowej – Chups. W reklamie telewizyjnej użyta została piosenka ze słowami „Do lizania, do lizania, do lizania – liż (chupa) chups“ Logo dla produktu zostało stworzone przez wizjonera i artystę surrealizstycznych dzieł – Salvadora Dali. W 1960 roku stworzył on żółto-czerwoną strokrotkę, która po dziś dzień jest znakiem rozpoznawczym lizaków Chupa Chups.

Dzisiaj lizaki Chupa-Chups sprzedawane są na każdym kontynencie w 108 krajach. Już od ponad 50 lat istnieje na rynku i w świadomości konsumentów – tych młodszych i starszych. Jak pokazuje przykład tej nazwy dla produktu – jej powstanie może zależeć także od inwencji konsumentów, którzy opowiadają się za konkretnym pomysłem. Jednak warto powierzyć tę misję osobom wprawnie działającym w temacie namingu, tak by uniknąć problemów ze zmainą nazwy produktu.

Oceń ten artykuł:

Jak nazwać firmę
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm