Nazwa dla produktu: Barbie i jej historia

Historia najsławniejszej lalki na świecie zaczyna się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Wtedy to Ruth Handler widząc, że jej córka Barbara chętniej bawi się papierowymi podobiznami kobiet niż lalkami bobasów dostępnymi na rynku, wpadła na pomysł stworzenia nowej wersji zabawki dla dziewczynek. Mąż Ruth – właściciel firmy zabawkarskiej Mattel od samego początku wspierał swoją żonę w działaniach, których się podjęła. Podczas podróży do Niemiec Ruth na wystawie jednego ze sklepów zabawkarskich zobaczyła na wystawie Bild Lilly – prototyp dla Barbie, lalkę wzorowaną na postaci dorosłej kobiety. Wraz z mężem szybko wykupiła prawa do niej i w niedługim czasie zaprzestała jej produkcji, aby nie była ona konkurencją dla Barbie. 

logo barbie

Kiedy już wygląd dla lalki został dopracowany należało wymyślić nazwę produktową dla zabawki. Za inspirację dla Ruth posłużyło imię jej własnej córki i tak 9 kwietnia 1959 roku na targach zabawek w USA zadebiutowała Barbara Millicent Roberts – w skrócie Barbie. Pierwszy model lalki kosztował tylko 3 dolary, dziś natomiast wersje kolekcjonerskie przekraczają kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Szybko stała się fenomenem i dzięki wielu reklamom telewizyjnym w już w pierwszym roku rozeszła się w ilości 35 tysięcy egzemplarzy.Jak pokazuje przykład lalki Barbie nazwa dla produktu jest niesamowicie istotna w długofalowym budowaniu identyfikacji na rynku. Chociaż dzisiaj kojarzona głównie z kiczem i tandetą, lalka Barbie nadal pozostaje marzeniem wielu dziewczynek, inspiracją dla rzeszy stylistów, projektantów i artystów.

Jej idealne wymiary są niedoścignionym wzorcem dla młodych dziewcząt, często chcących upodobnić się do ikonicznego wizerunku lalki. Stąd też wiele kontrowersji związanych z zabawką – ma ona wielu zwolenników i oddanych fanów jak również przeciwników wskazujących na jej destrukcyjne działanie na dziecięcą psychikę.

Oceń ten artykuł:

Jak nazwać firmę
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm