Skąd nazwa dla firmy Adidas?

 

Większość ludzi myśląc o odzieży sportowej instynktownie wyobraża sobie trzy paski i słowo Adidas. W jaki sposób niemiecka firma stała się synonimem dobrych jakościowo produktów dla ludzi aktywnie uprawiających sport?

Należy cofnąć się do roku 1924 kiedy to dwaj bracia Adolf i Gebrder Dasslerowie zakładają w suszarni swojej matki zakład szyjący buty. Początkowa nazwa dla firmy to Gebrder Dassler Schuhfabrik. I tak do 1948 roku kiedy to każdy z braci postanawia założyć własną działalność gospodarczą. Gebrder postanowił że jego przedsiębiorstwo nazwie Puma natomiast Adolf stał się właścicielem Adidasa.

 

W tym przypadku projektowanie nazwy odbyło się poprzez połączenie pierwszych sylab imienia i nazwiska właściciela. I tak Adolf Dessler założył firmę Adidas. Znakiem identyfikującym firmę stała się koniczynka z trzema paskami – symbol ducha olimpijskiego i trzykrotnego wzmocnienie butów, które produkowało przedsiębiorstwo. Dlaczego firma Adidas odniosła tak spektakularny sukces? Czy wystarczyła po prostu dobrze dobrana nazwa dla firmy?

logo adidas i pumaPoniekąd tak, ale sukcesów należy upatrywać także w talencie menadżerskim Adolfa Desslera. Już w 1928 roku w obuwiu które produkował występowali biegacze na Olimpiadzie w Amsterdamie. Natomiast prawdziwy boom przyszedł po roku 1936 kiedy to Jesse Owens zdobył aż 4 złote medale na Olimpiadzie w Berlinie biegnąc w butach wyprodukowanych w przedsiębiorstwie Desslera. Od lat 60-tych Adidas do swojej oferty włączył również inne elementy strojów sportowych – dresy, okulary i torby sportowe. Do dziś nazwa Adidas kojarzona jest pozytywnie ze względu na dobrą jakość odzieży, którą produkuje i doskonale przemyślany marketing wspierany łatwą do zapamiętania nazwą dla firmy.

Oceń ten artykuł:

Jak nazwać firmę
Logo dla firmy

Jak zastrzec znak towarowy
Gotowe nazwy dla firm